Nutanix

Nutanix Complete Cluster, işlemci (sunucu) katmanı ve depolama katmanını tek ve entegre platformda birleştiren yeni nesil birleşik altyapı çözümü. Güçlü BT yenilikçilerinin kullandığı tasarım prensiplerinin aynısını kullanıyor ve bu yetkinlikleri tüm firmalara ve kamu kurumlarına özelleştirerek sunuyor. Nutanix Complete Cluster için, sanallaştırılmış veri merkezleri depolama çözümünü x86 server’larla tek ve basit bloklar halinde buluşturan, geleceğin teknolojisi diyebiliriz. Birleştirilmiş server storage teknolojisiyle birlikte veri yönetiminiz son derece kolaylaşırken geleneksel server SAN çözümlerine oranla 5 ile 10 kat arasında fiyat avantajı sağlıyor. Nutanix birleşik çözümünün geleneksel veri merkezi altyapılarıyla karşılaştırıldığında daha basit olduğu görülüyor. Şöyle ki, 30 dakikadan az sürede kurulum sağlanıyor ve değer yaratmaya başlaması çok hızlı gerçekleşiyor. Mevcut operasyonunuzu etkilemiyor, kolayca büyüyor. Güçlü ve kolay erişilebilir donanım olan Nutanix Complete Cluster, işlemci ve depolama sisteminiz için maliyet ve karmaşıklığı düşürüyor, mevcut eski komponetlerle çalışarak yaptığınız yatırımları koruyor ve ileri seviyede kurumsal depolama yetenekleri sergiliyor.

Bir tek donanımla, ufak bir operasyondan çok büyük sanal masaüstü ortamlarına – test ve geliştirme uygulamalarına – big data (Hadoop) projelerine hizmet verir hale gelebildiğiniz gibi, Nutanix çözümü yüksek performanslı sunucu kaynaklarını kurumsal seviye depolamayla 2U’luk bir donanımda entegre ediyor ve network bazlı depolamam mimarilerini – SAN ve NAS gibi – ortadan kaldırıyor.

Bütünleşik Storage Havuzu

Nutanix Distributed File System (NDFS), Nutanix cluster teknolojisinin temelinde yer alıyor. Google File System’den esinlenerek, NDFS cluster içerisindeki tüm node’larda bütünleşik storage havuzu oluşturuyor ve striping, replication, auto-tiering, error detection, failover ve automatic recovery tekniklerini güçlendiriyor. Bu havuz sonrasında vMotion, HA ve DRS özellikleri, endüstriye kılavuzluk eden veri yönetim özellikleriyle VM’lere paylaşımlı storage kaynağı olarak vermek üzere parçalanabiliyor ve bölünebiliyor. EK node’lar tak-çalıştır ilkesi ile yüksek performans scale-out mimaride ihtiyaçlarınızın büyümesi ölçüsünde büyüyebilir bir cluster oluşturuyor.


İşinizle Ölçeklenen Performans

Nutanix Complete Cluster, 2U rack unit olarak sanal makinelerinizi çalıştıran ve aynı zamanda barındıran local storage üzerinde 4 bağımsız sunucu node’u ile gönderiliyor. Sunucuya ekli Flash ve ısı-optimizeli tiering ile birleştirilerek SSD disk performansını size hard disk fiyatına sunuyor. Performans lineer, ekstra bloklar eklenerek arttırılabiliyor.

Nutanix Teknolojisi

Gerçek Kümelenme: Nutanix compute+ storage mimarisi her cluster node’da veriyi sanal makinelere daha çok yaklaştırıyor. Bu Google- benzeri, scale-out yaklaşımı, Flash SSD entegrasyonuyla çekirdek mimaride birleşerek gerçek optimize edilmiş datacenter sağlıyor.

Öngörülebilir Kümelenme: İş akışına göre ölçeklendirme – bir seferde tek node sanal datacenter’ınıza iş yükü eklendikçe daha çok node ekliyorsunuz. Performans ve kapasiteyi tek seferde 0.5U ekleyerek lineer şekilde ölçeklendirebiliyorsunuz.